Neden Adıyaman Üniversitesi

Neden Adıyaman Üniversitesi ?

Adıyaman, tarihin bilinen en eski yerleşim yerlerinden biridir. Adıyaman, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin batısında yer alan, tarih sahnesindeki yeri ilk insanlara dek uzanan, pek çok değişik kültürlere merkezlik etmiş olan bir kültür ve turizm kentidir. Adıyaman, huzurlu sakin ortamı, yaşam standartları ucuz, şehir merkezine yakın bir üniversite yerleşkesi olan bir şehirdir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan Adıyaman'ın Türkiye'nin her yerine karayolu bağlantısı bulunmaktadır. İl'de demiryolu ve havayolu ulaşımı da sağlanmakla birlikte karayolu ulaşımı ön planda gelmektedir.

 

ADYÜ, nitelikli akademik ve idari kadroya sahip

Adıyaman Üniversitesi'nin 862 akademik, 559 idari personeli ve 697’u Lisansüstü olmak üzere toplam 19472 öğrencisi bulunmaktadır. Akademik birimleri ise 13 Fakülte, 3 Yüksekokul, 6 Meslek Yüksekokulu, 1 Devlet Konservatuarı ve 3 Enstitü'den oluşmaktadır.

Adıyaman Üniversitesi, öğrencilerine ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora dereceleri ve Sürekli Eğitim Merkezi aracılığı ile hayat boyu eğitim imkanı sağlar.

Adıyaman Üniversitesinin nitelikli akademik kadrosu, öğrencilerinin eğitim öğretim gördükleri programlarda hangi bilgi, beceri, yetkinlik ve kariyer imkanları elde edeceklerini uluslararası standartlara göre belirler.

Adıyaman Üniversitesinde yürütülen programlar, iş dünyasının ihtiyaçları göz önüne alınarak sürekli güncellenmektedir.

ADYÜ mezunları farklı alanlarda daha donanımlı yetişmiş eleman olmalarının gurunu taşımaktadırlar. ADYÜ, öğrenci odaklı eğitimi sağlamaktadır.

Adıyaman Üniversitesi, eğitim-öğretimde hayat boyu eğitim ve uygulama/staj çalışmaları ile öğrencilerinin mesleki eğitim ve kariyer yönlendirmelerinin sağlıklı yapılmasını hedeflemektedir. Programlarını, çağın ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olarak geliştirmektedir. Ayrıca üniversite-sanayi işbirliğini oluşturacak, akademik çalışmalardan yararlanılmaktadır.

 

ADYÜ imkanları

Üniversitede öğrencilerin yemek, konaklama, kantin ve diğer benzeri sosyal, kültürel hizmetleri, eğitim-öğretim ile ilgili basılı yayınlar ile kırtasiye malzemelerinin temini ve diğer hizmetleri uygun, kolay ve sağlıklı bir şekilde karşılayabilecekleri sosyal tesisler vardır.

 

Barınma

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtlarda barınma imkanı, aynı zamanda Üniversite yerleşkesine yakın kiralık ev veya özel yurtlar tercih edilebilir.

İl dışından gelen öğrencilerimiz çoğunlukla Merkez Yerleşkedeki Kredi Yurtlar Kurumuna ait yurtlarda barınma imkanı bulmaktadır. Yukarıdaki tabloya ek olarak ayrıca Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumunca Adıyaman'daki merkez yerleşkede 700 yatak kapasiteli yurt yapılması planlanmaktadır.​

 

Beslenme

Üniversitemiz Merkez Yerleşkesi Yemekhanesi aynı anda 1000 öğrenci, 500 akademik ve idari personelimize yemek hizmeti verebilecek kapasitede dizayn edilmiştir.

Üniversitemiz, başta merkez kampüs olmak üzere, Besni, Gölbaşı ve Kahta Meslek Yüksekokullarında, öğrencilerimiz ile akademik ve idari personellerimize öğle yemeği hizmeti sunmaktadır.

Üniversitemiz merkez yemekhanesinde öğle ve akşam yemeği hizmeti sunulmaktadır. Yemek ücreti öğrencilerimiz için öğün başına 2,00TL olarak belirlenmiştir.

Ayrıca Üniversitemizde sabah 08.00-09:00 saatleri arasında Öğrencilerimize ücretsiz çorba ikramı yapılmaktadır.

Öğrencilerimize hem ucuz hem de kaliteli 5 çeşit biri tercihli toplamda 4 çeşit yemek hizmeti verilmektedir.

 

ADYÜ, Sportif ve Kültürel Hizmetleri

Adıyaman Üniversitesinin temel önceliklerinden biri de, öğrencilerin ilgi alanlarına göre ders dışı boş zamanlarını sosyal, kültürel etkinliklerle değerlendirmelerini sağlayarak gelişimlerine pozitif katkıda bulunmaktır.

Adıyaman Üniversitesi öğrencilerinin. mesleki eğitimlerinin yanı sıra farklı spor dallarında kendilerini geliştirmeleri için alanında uzman öğreticiler tarafından çeşitli branşlarda spor kursları açılmıştır. Basketbol, Voleybol, Hentbol, Judo, Karate, Taekwondo, Kick Boks, Halk Oyunları, Masa Tenisi, Kort Tenisi, Satranç dallarında açılan bu kurslar Proje kapsamında verilmektedir. Ayrıca halk oyunları, bağlama, tiyatro, resim vb. branşlarda kurslar açılmaktadır. Açılan bu kurslar için öğrencilerden herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Ayrıca yıl boyunca tiyatro gösterileri, konserler, şiir dinletileri, konferanslar, sinema günleri, panel, sergi, anma ve kutlama törenleri, sempozyum vb. kültürel- sanatsal ve bilimsel etkinlikler gerçekleştirilmektedir. Bu etkinliklere öğrencilerimizin katılımı ücretsiz olarak sağlanmaktadır.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Servisi

Hayatın akışının hızlanmasıyla beraber birden çok işi aynı anda ve kusursuzca yapmamız bekleniyor. Bu beklentinin altında kimi zaman bazı depresif durumlarla ve stresle karşı karşıya kalabiliyoruz. Sınavların stresi, sosyal hayatımızda meydana gelen olumsuzluklar, ailevi sorunlar hayatımızın belirli dönemlerinde bizleri olumsuz etkiliyor. İste bu yüzden Üniversitemiz Öğrencilerine yönelik Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Servisimizle bu sorunları minimize etme hatta tamamen ortadan kaldırmak için Psikogumuzla birlikte hafta içi her gün Gençlik Evinde hizmet vermekteyiz.

Ulusal ve Uluslararası Değişim Programları

ADYÜ, uluslararası değişim programları ile yurt dışında eğitim imkanı sunar.

Dış İlişkiler Birimi halen, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları çerçevesinde Avrupa Birliği üniversiteleri ile işbirlikleri yürütmektedir.

Erasmus+ kapsamında 17 farklı Avrupa Birliği üyesi ülke üniversiteleri ile 35 anlaşma yapılmıştır. Bu anlaşmalar kapsamında toplam 65 Öğretim Elemanı ve 60 Öğrencinin değişim programından yararlanması sağlanmıştır. Mevlana değişim programı kapsamında dünyanın bütün bölgelerindeki üniversitelerle işbirliğinde karşılıklı anlaşma yapıldığı durumda yurt dışındaki yükseköğretim kurumları ile öğrenci ve öğretim elemanı değişimi de yapılmaktadır.

Detaylı Bilgi İçin;

 

ADYÜ, Kütüphane ve Dokümantasyon Hizmetleri

Merkez Kütüphanemiz; Mediko-Sosyal binasının idari bölümünün 2. katında bulunan 540 m² ‘lik bir alanda hizmetini devam ettirmektedir. 83.851 adet basılı yayın, 418 adet Ansiklopedi, 416 sözlük, 176 adet Yüksek lisans tezi, 100 binin üzerinde e-kitap, 10.664 adet elektronik dergi, 4 adet basılı dergi ve 7 yerel gazete aboneliği bulunmaktadır.

ULAKBİM ve Merkez Kütüphane kapsamında abone olunan 19 Veritabanı bunun yanında ücretsiz ve deneme amaçlı veritabanlarımız kullanıcılarımızın hizmetine sunulmaktadır.

 

ADYÜ, Laboratuvarları

Adıyaman Üniversitesi'nde öğrencilerin ortak kullanımına sunulan eğitim ve araştırma faaliyetlerinin yürütüldüğü laboratuvarlar mevcuttur. Fakülte, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokulları bünyesinde kurulmuş olan bu laboratuvarlar günümüz teknolojilerine uygun olarak donatılmıştır.

Üniversitemiz, öğrencilerinin yararlanması amacıyla teknolojideki gelişmeleri de dikkate alarak son teknoloji ürünleri kullanmaktadır. Laboratuvarlarımız ders ihtiyaçlarına uygun olarak bilgisayar ve ince istemci sistemleri ile oluşturulmaktadır. Laboratuvarlarımızda fotokopi makinesi ve projeksiyon cihazı bulunmaktadır. Fakülte ve Yüksek Okullarda toplam 18 adet Bilgisayar Laboratuvar mevcuttur.

Üniversitemizde, 1333 adet masa üstü bilgisayar, 398 adet laptop ve 361 adet ince istemci ile üniversitemiz personelinin ve öğrencisinin hizmetine sunulmuştur.

                                                   

ADYÜ, bizi tercih edecek öğrencilerimize huzurlu ve sakin ortamlı, yeşil ve çevreye duyarlı bir kampüste bir üniversite hayatı vaat etmektedir.